New York sokszínűsége: Szentháromság Templom- Wall Street- Chinatown

Május 14.

New York, attól New York, hogy annyira sokszínű. Egyik pillanatban még a felhőkarcolók árnyékában meghúzódó Szentháromság Templomának kertjének nyugalmát élveztük, aztán onnan kilépve a Wall Street környéki forgatagban találtuk magunkat.

A metró aluljáróból kijőve kapásból a lenyűgöző látványt nyújtó One World Observatory- ra esett a pillantásunk , de ezen a napon nem ez volt a célpontunk, így a Trinity Place-n az Amerikai Tőzsde irányába haladtunk tovább.


Szentháromság Templom (Trinity Church)

Útközben található az 1800-as évek közepén, neogótikus stílusban épült Szentháromság Templom, ami a maga 86 méterével jónéhány évig nem csupán New York, de Amerika legmagasabb építményének számított.

Érdemes a felhőkarcolók árnyékában megbújó templomra és annak templomkertjére időt szakítani. Szép, nyugodt hely, ahol Charles Dickens egyik fiának és Robert Fulton, a gőzhajó feltalálójának is a sírja található.

Wall Street

A Szentháromság Templom kertje után a híres Wall Streetre fordultunk rá. A mintegy 1000 méter hosszú Wall Street a világ leghíresebb pénzügyi/befektetési utcája; egy fogalom, talán ezért is számítottam valami különlegesre, aztán kiderült, hogy turisztikailag semmi különleges nincs benne. Wall Streeeeeet csupán egy jellegtelen utca. Kárpótlásul azért ott volt a Federal Hall és a New York Stock Exchange. A Federal Hall, aminek a helyén 1789- ben George Washington, az Egyesült Államok első elnöke letette hivatali esküjét és a New York Stock Exchange, azaz a Tőzsde, ami a világ egyik legnagyobbika.

A Tőzsde melletti “Joe and the Juice”-ban kicsit megpihentünk, kakaó- kávé szünet, Kolos még egy kicsit táncikált is, aztán pedig megcéloztuk a hajóállomást.


Staten Island Ferry

Mivel előre tudtuk, hogy a Szabadság szobor nyújtotta élménnyel madártávlatból is megelégszünk, ezért választottuk ezt az ingyenes kompot (a hajón a jobb oldali emeleti részre kell felmenni). 

Aki ugyanígy vélekedik, annak tudom ezt a költségkímélő megoldást ajánlani. Áthajóztunk Staten Islandra és a következő komppal vissza. Közben láttuk a híres szobrot és visszafele lebilincselő látvány nyílt New York felhőkarcolóira.


Chinatown

Az Amerikai Egyesült Államok legnagyobb Chinatown- ja New Yorkban található. Éppen ezért a turisták kötelező programja szokott lenni. 

Állítólag az első itteni kínaiak, 1847-ben a New York- öbölbe behajózó kínai matrózok voltak. Az elsősorban vasútépítésben dolgozó kínaiak száma rövid időn belül olyannyira megnőtt, hogy a város vezetése 1882 és 1943 között komoly létszámkorlátozást vezetett be. Egy nagyon érdekes helyzet alakult ki, hiszen New Yorkban közutálatnak örvendtek, ugyanakkor a new yorkiaknak jól jöttek az alacsony bérekért, szorgalmasan dolgozók. Egy kínai férfi számára a bevándorlás csak akkor volt engedélyezett, ha már rendelkezett munkával, továbbá sem a feleségét, sem a gyerekeit nem hozta maga után. Ez azt eredményezte,  hogy 1900 körül Chinatown-ban kicsivel több, mint 7000 férfi élt és csupán 140 főnyi nő. A nemek számában kialakult aránytalanságok miatt a közösséget csak “Agglegények Társaságának” hívták. Nem meglepő, hogy ebben az időben Chinatown a prostitúció és drogfogyasztás melegágyává vált. A korlátozások későbbi enyhítésének köszönhető, hogy az 1940/50- es években a kínaiak száma lassú, de állandó emelkedésnek indult, a növekedésében 1968- ban következett be robbanás. Majd az ezt követő jelentősebb létszámnövekedésre 1997-ben került sor, amikor Hongkong Kína fennhatósága alá került, ezért a Hongkongban élő gazdag kínaiak New Yorkba költöztek.

Becslések szerint a Chinatownban élő kínaiaknak csupán a fele beszél angolul, és sokan közülük egész életükben még New Yorkot sem hagyják el. 

És ha már Kínai Negyed, akkor itt is kipipáltunk egy játszóteret. Ez a Hester Street Playground:)

 

Értékelés:5/5

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.