Főszerepben a filmes helyszínek: Grand Central Terminal és a Columbia Egyetem

Május 16.

Maga New York egy hatalmas filmes kulissza. Végtelenségig lehetne olyan filmeket sorolni, melyeket ebben a városban forgattak. Egyátalán nem meglepő, hogy a Grand Terminal és a Columbia Egyetem egyaránt filmes helyszín …

New Yorkban járva akarva akaratlanul sok olyan helyszínen megfordul az ember, ami világszerte jól ismert filmekből köszön vissza. Ilyen élmény volt számunkra a Grand Central is …

Grand Central Terminal

A több, mint 100 éves múltra visszatekintő Grand Central Terminal – fényes ünnepség keretén belül – 1913 februárjában nyitotta meg a kapuit. A nyitónapon több, mint 150 ezer ember látogatott el ide. Az 1960-as években évente már mintegy 65 millió ember használta a Terminált. Ma pedig a világ legnagyobb pályaudvarának számít. A Grand Central híresebb pontjai: a Nagyváró (Main Concourse) és annak csillagos égboltos plafonja, a Suttogó Csarnok (Whispering Hall), az információs pavilonon lévő sok millió dollárt érő óra (Information Booth Clock), valamint a világ legnagyobb Tiffany üvegórája a 42. utcai homlokzaton. A Grand Central számtalan olyan híres filmből is ismert lehet, mint a Sötét Zsaruk (Men in Black), A szabadság útjai (Revolutionary Road), az Éjszakai rohanás (Midnight Run) stb.

Értékelés: 5/5
Cím: 89 E 42nd Steet, New York, 10017

És ha már ezen a napon a filmes helyíneké volt a főszerep, akkor muszáj volt a Columbia Egyetemre is ellátogatnunk. Viszont előtte még betértünk a Bryant Parkba…

Bryant Park

New York annyira nagyszerű hely, egy akkora hatalmas élményhalmaz bármerre járunk, bármerre nézünk, hogy néha muszáj testnek és elmének megpihennie. Éppen ezért számunkra szükségletté vált parkokban kicsit elidőzni, ráadásul a New York-i parkok speciális hangulattal bírnak.

Bryant Parkot Manhattan városi parkjának is nevezik. A francia kertépítés elemeivel színesített zöld területet magas toronyházak veszik körül. A parkban elhelyezett székeken ülve – többek között –  olyan épületekben gyönyörködhetünk, mint a 192 méter magas, 41 emeletnyi 1095 Avenue of Americas vagy a majd 100 évvel ezelőtt egy radiátorgyártó vállalat által épített, a napjainkban hotelként működő American Radiator Building.

Továbbá azt is feltétlen meg kell jegyeznem, hogy szerintem itt található a világ legtisztább, legszebb ingyenes köztéri wc-je. Már bánom, hogy nem fotóztam le, mert megérdemelt volna egy bemutatást.

Értékelés: 5/5
Cím: 40- 42. utca és a 5- 6. sugárút által közrefogva
Weboldal: http://bryantpark.org/the-park

Aztán a Bryant Park után metrózás és a kiszállás a 116. utcánál, irány a Columbia Egyetem.

Columbia Egyetem

Sok évvel ezelőtt, amikor először láttam a Mirror has two faces (magyar címe: Tükröm, tükröm) című filmet Barbara Streisand és Jeff Bridges főszereplésével, melyben egyik a Columbia Egyetem irodalomprofesszora, másik pedig ugyancsak a Columbián matematikát tanít, azóta tudom, hogyha egyszer jósorsom New Yorkba visz, akkor Columbiára feltétlenül elmegyek. Na így is történt.

Az 1754-ben alapított Columbia oktatási intézmény hivatalosan 1896-ben lett egyetem, és akkor költözött oda, ahol most is található. Az Amerikai Egyesült Államok egyik legrégebbi és egyben egyik legnívósabb egyetemén, ami 20 egyetemet és főiskolát foglal magába, évente mintegy 30.000 diák tanul. Olyan ismert emberek jártak ide, mint például a magyar gyökerekkel bíró George Pataki, New York kormányzója (1995- 2007), Theodore és Franklin Roosevelt, Barack Obama, vagy Warren Buffett, a világ harmadik leggazdagabb embere.

Mi konkrétan a Szent Pál kápolnára (St. Paul’s Chapel), a Könyvtár épületére és az előtte lévő térre voltunk kíváncsiak. 

Mindhárom nyújtotta élménynek megvolt a maga kis szépséghibája: a Szent Pált kívül és belül egyaránt állig felállványozva láttuk csak. A székre azért leültem és felnéztem a karzatra, ahogy Rose tette, amikor Gregory-val elmentek ide egy komolyzenei koncertre. A Könyvtár előtti téren pedig éppen fergeteges diplomaátadó zajlott, hang alapján pont olyan lehetett, mint az amerikai filmekben, és a Könyvtár lépcsőt pedig teljesen beszékezték. 

Értékelés: 5/4
Cím: 116th Street and Broadway, New York, 10027


Centralparkozás

Még az utolsó New York-i napunkon is tartottunk egy centralparkozást. A Columbia Egyetem feltérképezését követően a Morningside Parkon keresztül egy bő 10 perces sétával el is értük a Central Parkot, ahol míg Jani futott egy hosszabbat, addig Kolos és én játszótereztünk a Tarr Family játszótéren.

 

Roosevelt- szigeti libegő (Roosevelt Island Tramway)

Az East River feletti libegőzés, ami a manhattani Upper East Side-t köti össze a Roosevelt- szigettel, kihagyhatatlan élmény. És természetesen filmes helyszín; a León, a profi című filmben is visszaköszön.

A heti metróbérletünkkel (MetroCard) ingyen tudtunk rá felszállni. Turisták körében vagy nem annyira ismert lehetőség, vagy nincs benne a must see listájukban, mert  látszólag rajtunk kívül csak helyiek használták. Mivel a libegő az ottaniak népszerű tömegközlekedési eszköze, ezért érdemes a reggeli és a délutáni csúcsidőn kívül menni. Mi kétszer, két különböző napon teszteltük: egyszer esős időben, egyszer pedig jóidőben. A libegő a kedvezőtlenebb időjárási viszonyok között is közlekedik, kivéve villámláskor és nagyobb, mint 50 mérföld per órás (kb. 80km/h) szélerősség esetén.

A vonal 940 méter hosszú, legmagasabb pontja 76 méter és a kabin 28km/h órás végsebességre képes.

Miután az 2000- as évek elején sűrűsödtek a technikai problémák vele, továbbá kétszer is drámaira fordult a helyzet, az állomást 2006 tavaszán bezárták és megkezdték az elektromos felújításokat.

Erre nagy szükség volt, hiszen 8 hónapon belül kétszer is a Roosevelt Island Tramway-en volt a New York-iak aggódó szeme. Először 2005 szeptemberében, amikor 100 ember egy négy perces út helyett 2 órahosszát töltött fent a magasban, aztán 2006. április 18-án, amikor 70 ember esett 7- 11 órás fogságba, többen épp az East River felett. Míg az egyik kabinban lévőket ipari daru segítségével mentették ki, a másik kabinban ragadtakat csak mentő gondolákban tudták kiszabadítani.

A libegő a több hónapon át tartó felújítást követően, végül 2006 szeptemberében nyitotta meg újra kapuit. És mivel 2010-ben a libegő teljes modernizálása megtörtént, így nyugodt szívvel szálltunk fel rá.

Értékelés: 5/5
Cím: E 59th St & 2nd Avenue, New York, 10022

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.