Monte Cristo börtöne

2017. június 12.

Marseille többet ér egy kutyafuttában történő megtekintésnél, éppen ezért idő híján nem is tettünk rá kísérletet. A mi igazi célpontunk If vára volt, ahol Monte Cristo grófja raboskodott.

If vára  Marseille kikötőjétől mintegy 5-6 km-re fekvő, háromhektáros szigeten található.  

A 16. század első harmadáig Marseille a tenger felől teljesen védtelenül állt, ezért 1529-ben I. Ferenc francia király parancsára If szigetén védelmi feladatokat ellátó erődítményt építettek. A 8 éven át épülő erőd végül 1580-tól  évszázadokon át állami fogházként funkcionált. 

A börtön Alexandre Dumas Monte Cristo grófja című regényének köszönhetően vált világszerte ismertté és sokak által látogatott turisztikai célponttá.

A börtön ablaktalan, nyirkos, dohos, hideg alagsorában a szegényebbeket tartották fogva, míg a vagyonosabb, általában politikai okok miatt bebörtönzött nemesek úgymond komfortosabb cellát kaptak, természetesen pénzért; ablakkal, szép kilátással és kandallóval.

A börtön lakója volt többek között Abbé Faria portugál pap, a hipnotizálás úttörője; Mirabeau márki francia államférfi, író; XIV. Lajos francia király testvére, Philippe, Lotharingia lovagja.  

De nem szabad elfelejteni megemlíteni Jean – Bapstiste Chataud- ot , a Grand Saint Antoine hajóskapitányát sem, aki azért kapott három éves börtönbüntetést, mert nem jelentette, hogy utasai közül többen a hajóút során pestisben elhunytak. A Tripoliban felvett török utasok fertőzöttek voltak, az út során néhányan meghaltak közülük, de a hajóskapitány, hogy hajóját ne vonják karantén alá és ki tudja pakolni áruját, azt hazudta az egészségügyi hatóságnak, hogy a hajón az emberek ételmérgezésben hunytak el. Mire kiderült a szörnyű igazság, addigra Marseille lakói között elkezdett pusztítani a halálos kór.

Miután a 19. század második felében az erődítmény, mint börtön megszűnt létezni, 1890-ben megnyitották kapuit a nagyközönség előtt.  1926 óta műemlékédelem alatt áll.

Értékelés: 5/5

Hasznos információ:
Marseille régi kikötőjéből lehet a szigetre eljutni. Több hajótársaság is foglalkozik személyszállítással. Viszont mivel a vár és annak területe az egész szigetet beteríti, ezért csak abban az esetben érdemes oda áthajózni, ha valaki a várba is be akar menni. Ellenkező esetben pár négyzetméteren ácsoroghat, míg a Marseille-be visszainduló hajó meg nem érkezik. Egy felnőtt hajójegy oda- vissza útra 10,80 euróba kerül, ehhez jön még a 6 eurós belépő a várba.

Mi ezt a társaságot választottuk, a hajózási vállalat weboldala:  https://www.frioul-if-express.com/visiter-lile-dif

Navettes pour les ile Frioul- IF  feliratú épületben lévő pénztárakban lehet hajójegyet kapni. Cím: 1 Quai de la Fraternité, 13001, Marseille

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.