New York jelképei közül kettő: One World Trade Center és a Brooklyn Bridge

Május 15.

Miután kigyönyörködtük magunkat a One World Trade Center mintegy 400 méteres magasságából, átmentünk a Brooklyn Bridge-hez, aminek stabilitását 135 évvel ezelőtt állítólag 21 elefánt tesztelte; meg most már mi is.

 

One World Trade Center (1WTC) , a világ hatodik legmagasabb épülete

A 2001. szeptember 11-én terrortámadás következtében leomlott Ikertornyok egyikének, az északi toronynak a helyén álló One World Trade Center, másnéven Freedom Tower New York legújabb és egyben legimpozánsabb látványosságainak egyike. A 104 emeletes, antennával együtt 541 méter magas One World Trade Center a világ hatodik legmagasabb épülete.

A 60 méter mély alappal rendelkező felhőkarcoló az első húsz emeletig speciális védelmet kapott egy esetleges utcai robbantás esetére. Az épületben 73 lift működik, közülük 54 végzi a személyszállítást.

One World Observatory

Az 1WTC bevásárlóközpont, éttermek, irodák mellett a One World Observatory- nak is otthont ad. Az 1WTC-nek a 100, 101 emeletén található, 386 és 406 méter magasan, a One World Observatory, ahonnan csodálatos kilátás nyílik New Yorkra. A One World Observatory 2015. május 29-én nyitotta meg a kapuit a látogatók előtt. A megtekintése kb. 1 órát vesz igénybe.

A belépőjegyeket az interneten előre megvásároltuk, az előttünk lévő sor gyorsan lement (állítólag az Empire State Buildinghez még mindig többen mennek, mert ott ki lehet menni a teraszra, nem teljesen zárt, mint az Observatory). Már a liftes utazás élmény, aztán kitesznek a 100. emeleten, ahol próbálnak 15 dollárért helyben használható Ipad-et az emberre sózni (One World Explorer 40 New York-i látványosságot mutat be.)

Megjegyzés: Amennyiben nincs New York Pass-unk , a következő lehetőségekkel lehet a belépőjegy árát csökkenteni. 

  1. A groupon.com-on található kedvezménnyel lényegesen olcsóbban lehet feljutni.
  2. A 1 WTC körül kedvezményes belépőkre jogosító szórólapokat osztogatnak


Brooklyn Bridge

New York egyik legrégebbi függőhídja, ami East River torkolat felett Manhattant köti össze Brooklynnal. Az 1833 méter hosszú hídon hatsávos autóforgalom, továbbá gyalogosok és biciklisek számára kialakított sávok vannak. Vigyázat: a biciklis sáv , az biciklis sáv. Oda kell figyelni, egyrészt mert a kölcsönzött biciklivel lévő turisták bénáznak, másrészt a helyiek pedig repesztenek, “my way, my way”-t kiabálva. 

A híd tényleges építési munkálatai 1870-ben kezdődtek el, de elkészültét a német származású tervező, John August Roebling már nem érhetett meg. Történt ugyanis, hogy hídpillér terepszemléje alkalmával a hajó a lábát odaszorította és mivel Roebling – a homeopátia elkötelezett híveként – csak vízzel kezelte a sebét, két hétre rá vérmérgezéseben meghalt. A építési munkálatok felügyeletét fia, Washington vette át.

A kor egyik legnagyobb kihívása, a híd pilléreinek megalapozása volt. A 13- 23 méter mélyen zajló munkálatok 5 évet vettek igénybe, mely időszak alatt nagyon sok baleset illetve haláleset történt. A mélyépítési munkák során keszonokkal, azaz búvárharangokkal merültek le  a mélybe. Mivel a keszonmunkások sok órát dolgoztak lent, ezért sűrített levegőre volt szükségük. Amikor a munkások a nagy nyomású tengermélyből visszatértek a felszínre, a nyomás hirtelen lecsökkent és oxigénhiányos állapotba kerültek. Ennek következményei pedig többek között  tüdő, ízületi és agyi sérülések lettek. Így járt az építési munkák vezetője, Washington is, egyik merülést követően lebénult és a beszédközpontja komolyan sérült. Ezt követően a munkálatok irányítását felesége, Emily Warren Roebling vette át és a híd 1883-as hivatalos átadása után, ő volt az első ember, aki a hídra lépett. Amikor a Brooklyn hidat felavatták, akkor ez számított a leghosszabbnak a világon. A századforduló után a hídpénz az autósok számára öt cent volt, míg gyalogosoknak egy centet kellett fizetniük.

Mint minden nagyszerű építményhez, így a Brooklyn Bridge-hez is kapcsolódik egy mendemonda. Mivel állítólag a New York-iak féltek használni a hídat, ezért Emily Roebling 21 elefántot bérelt az éppen Brooklynban vendégszereplő cirkusztól, hogy végigmasíroztatva őket a hídon, bizonyítsa annak stabilitását.

Értékelés: 5/5


Brooklyn- i játszóterek: Harry Chapin és The Pier 1 Playground

Manhattant a Brooklyn Bridge- n át magunk mögött hagyva, játszótér vadászatba kezdtünk. A Harry Chapin-on tartottuk meg a játszó szünetet, ahonnan Kolos úgy jött el, hogy “Anya mehetünk, már elköszöntem a barátomtól”.

Innen a partra mentünk, ahonnan csodálatos kilátás nyílik Manhattan felhőkarcolóira, valamint a Brooklyn Bridge-re. Tovább itt található a világ egyik legtökéletesebben elhelyezett játszótere,  The Pier 1 Playground. Ez pedig újabb megállót jelentett számunkra, de egyátalán nem bántuk.

Megjegyzés: Több olyan játszótéren is voltunk, ahol plusz játékok vannak, biciklik, rollerek, kisautók, homokozó szettek, olyan mintha egy óvoda játékparkja véletlenül ott maradt volna.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.